11 Aralık 2015 Cuma

Pratik Patatesli Tost Tarifi

Kahvaltıda severek yediğimiz patatesli omleti her zaman tavada pişirirdim. Bu sefer biraz farklılık yapıp tost makinesinde yağlı kağıt arasında denedim.  Maksat patatesleri ön işlem olarak pişirmeden zaman kazanmaktı. Nitekim öyle de oldu. İster omlet olarak ister tost olarak yenilebilecek olan Patatesli Tost Tarifini deneyenlerin beğeneceğini umuyorum.Patatesli Omletin Malzemeleri

Pratik Patatesli Tost'un Malzemeleri


2 adet orta boy patates
1 adet yumurta
2 yemek kaşığı kadar rendelenmiş kaşar peyniri
1 çay kaşığı tuz
yağlı kağıt
tercihe göre baharat ilavesi de yapılabilir.


Pratik Patatesli Tost'un  Yapılışı


Kabuklarını soyup yıkadığım patatesleri yıkayıp rendeledim. Patateslerin suyunu sıkıp diğer malzemeleri ekledim. Güzel bir şekilde karıştırdım. Tost makinesinin içine yağlı kağıdı yetecek büyüklükte kesip yerleştirdim. Patatesli karışımı yağlı kağıt üzerine döküp kenarlarını toparlayarak dikdörtgen şekli verdim.

Kaşarlı Patatesli Tostun Yapılışı

Yağlı kağıdı zarf kapatırcasına kapatıp, tost makinesinin kapağını kapattım.

Yağlı Kağıtta Patatesli Tost

Tost makinesini orta ısıda çalıştırıp patatesli karışımı pişirdim. Arada tost makinesinin kapağını açıp kontrol ederek pişirdim. 
Tost Makinesinde Patatesli Omlet

Yağlı kağıdın üzerindeki renkten Patatetsli Yumurtalı Tostun piştiğini anlayabiliriz. Yağlı kağıdın üstünü açıp, tostu servis tabağının üzerine ters çevirerek bıçak yardımıyla kağıttan ayırdım.
Üzerinde tutan dumanıyla sunuma hazır.

Yumurtalı Patatesli Tost

Kahvaltı dışında bile yapılıp yenilebilecek lezzetli ve doyurucu bir tarif. Afiyet olsun...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder